Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Blog Jak vybrat sedací vak

Malý, velký, hebký, hladký, kulatý, hranatý... Jaký bude váš nový sedací vak?

O tom, že si vás získá, nepochybujeme. Sedací vaky jsou skvělou alternativou, která jde s dobou. Jsou měkké, přizpůsobivé, odolné a moderní. Jejich design je poplatný dnešním trendům - jednoduchý, stylový a funkční současně. Jenže, terý je pro vás ten pravý? Stejně jako u nábytku by vás měly zajímat rozměry, materiál, barvy i funkčnost.

Aby se vešel a nebyl ani titěrný

Spektrum prodávaných sedacích vaků je natolik široké, že je rozhodně s čeho vybírat. Existují vaky malé, které slouží spíše jako taburetka, doplněk nebo originální noční stolek, ovšem i natolik velké, že zaberou čtvrtinu garsonky. Proto si při výběru sedacího vaku člověk musí zodpovědět jednoduchou otázku: kam s ním? Máte velký dům nebo byt? Potom se můžete porozhlédnout po vaku ala velký polštář, který můžete tvarovat, jak se vám zachce. Není-li ale místa nazbyt, postačí i menší ve tvaru křesílka a podobně. Ovšem o tvaru až za chvíli. 

TIP: Zkuste si doma na místo, kde by měl sedací vak po většinu svého "života" být, rozložit deku nebo polštáře a uvidíte, jestli vám s ním v dané místnosti bude dobře.

Hruška, koule nebo válec?

Nejzažitější tvar sedacího vaku je velký polštář. Většinou o výšce 179 nebo 189 a šířce 140 cm. Vyhovuje všem možným formám odpočinku. Obecně se říká, že vak k sezení by měl být vysoký alespoň 140 cm, k ležení potom 170 cm. Proto je tenhle sedací vak ideální. Díky nastavitelným popruhům, které jsou součástí většiny těchto vaků, lze jeho tvar měnit dle libosti a vytvořit si tak ten správný prostor kupříkladu  pro sezení s oporou. Samozřejmě je tu lehká nevýhoda v tom, že to není žádný drobeček. Ale je lehký a manipuluje se s ním tak snadno, že když někde "překáží", prostě se přenese jinam.

Křeslo, trojúhelník, hruška? Ano, pořád se bavíme o tvaru sedacího vaku. Na trhu naleznete sedací pytle vypadající jako křesílka, dokonce i s oporou paží. Tomuto typu se říká Chair. Vypadá skutečně jako křesílko. Ale je mnohem pohodlnější a stejně jako jiné sedací vaky se přízpůsobí tomu, kdo do něj právě usedne. "Volnější" styl představuje typ OutBag připomínající hrušku. Svou vyvýšenou zadní částí poskytne oporu zádům a příjemně sedícího obejme. Podobně funguje i typ Triangle, který podepře i vaše záda.  

Takový freestyle styl v sezení či ležení nabízí i sedací vaky ve tvaru koule. Vypadají jako nedofouknutý trochu rozpláclý balon, ale jakmile se do nich usadíte, budete jako v hnízdečku. Často je tento tvar využíván na vacích pro děti a jeho design je uzpůsoben právě nejmenším, vypadají jako zvířátka – doma tak můžete mít lva, slonaželvu. Pro dospělé i dospívající jsou potom vhodnější vaky potažené plyšem nebo pěkně roztomile chlupaťoučké (typ Shaggy). 

A pak jsou tu ty úplně nejmenší pytle. Maličké sedací vaky ve tvaru kostky (Cube) nebo válce (Roller). Jsou to takové všestranné taburetky, které podepřou unavené nohy, nabídnou sezení, když se sejde větší společnost. Ovšem, pozor. Dost často tyto sedací vaky mizí v dětských pokojích. Pro děti mohou být stavebním dílem tajného bunkru, klasickým sezením i stolečkem, dětská fantazie si vždy poradí.   

TIP: Sedací vaky lidé nejčastěji pořizují do obývacího či dětského pokoje. Ovšem díky odolným a praktickým materiálům jsou sedací vaky, které s vámi mohou i na zahradu či terasu. I to může být podstatné kritérium, podle kterého sedací vak vybírat. 

Jaký bude na povrch

Sedací vaky jsou ve většině případů plněny maličkým polystyrenovými kuličkami. Ty právě umí to kouzlo – přizpůsobí se každé situaci. Ať si do nich sedne dospělý, malé dítě nebo psí člen rodiny, vždy se sedací vak vytvaruje na míru. To je to pravé pohodlí. Ovšem nebylo by bez toho, kdyby byl vak na povrch nepříjemný. 

Potahy sedacího vaku se dělají z několika materiálů, které umí své. Nejodolnějším je nylon. Je antialergický, nevadí mu domácí mazlíčci, ani když se polije nebo jinak znečistí. Lze snadno udržovat, stačí k tomu vlhký hadřík. Podobný mu je polyester, ten je ovšem o něco příjemnější na dotyk a můžete se spíš znečistit. 

Dětské sedací vaky bývají především z pevné bavlny nebo plyše. Jsou hebké, příjemné, ale hůř se udržují čisté. Může se v nich usazovat prach a ne každá skvrna z nich jde vyčistit. 

Méně obvyklý, avšak rovněž využívaný materiál je také umělá kůže. Většinou bývá v kombinaci s polyesterem. Snadno se čistí a je prodyšná, avšak nehodí se k venkovnímu užití. Tyhle sedací vaky by proto raději měly zůstat doma. 

Dobře zvolená investice

Součástí vašeho výběru sedacího vaku je i ta méně příjemná část cena. Sedací vaky ovšem nejsou až tak drahou záležitostí, vezmeme-li v potaz, kolik toho vydrží, jak jsou odolné, jak dlouho vám budou sloužit a především, jak pohodlné jsou. Ceny sedacích vaků většinou začínají na přibližně tisíci korun za ty nejmenší. Lehce přes tisíc korun stojí i dětské sedací vaky. Středně velké sedací vaky ve tvaru křesílek a koulí se pohybují v rozmezí od 1800 do 2800 korun. A velké polštáře pak stojí kolem 2 tisíc korun. S ohledem na cenu mohou být vhodným dárkem k narozeninám nebo i pod vánoční stromek.  

© 2024, BeanBag – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek | Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky